• : 0 546 885 00 99
Aydın incirinin ağrı kesici özelliği kanıtlandı
img
Yaşam

Aydın incirinin ağrı kesici özelliği kanıtlandı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi. Keziban Amanak, yaptığı bilimsel araştırmada incirin ağrı kesici olma özelliğini kanıtladı. Amanak, araştırmasının dünyada incir üretiminde lider olan Aydın’ın tanıtımı ve ekonomisi için büyük önem taşıdığını söyledi. 

  ADÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi. Keziban Amanak’ın “Effects of Dry Figs on Primary Dysmenorrhea Symptoms, Perceived Stress Levels and the Quality of Life” başlıklı makalesi SCIE kapsamındaki “Puerto Rico Health Sciences Journal” Dergisinin Aralık 2020 sayısında yayımlandı. Ayrıca araştırma Australian New Zeland Clinical Trials Registry tarafından klinik araştırma olarak onaylandı ve numara aldı.

115 GENÇ KIZLA ARAŞTIRMAYI YÜRÜTTÜ 

Araştırmanın Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümünde öğrenim gören adet sancısı olan 115 genç kız ile yürütüldüğünü belirten Dr. Öğr. Üyesi. Keziban Amanak, “Randomize, plasebo kontrollü çalışmada genç kızlar üç gruba ayrıldı (Plasebo grubu: 31, tarçın grubu: 33, kuru incir grubu: 34). Adet döneminde plasebo grubu içi boş ilaç kapsülü, tarçın grubu ılık su ile karıştırılmış toz tarçın, kuru incir grubu ise kuru incir tüketti. Üç adet dönemi boyunca genç kızlar çeşitli semptomlar yönünden izlendi. İzlemler sonucunda kuru incir grubunda yer alan genç kızların menstrual dönemde başta ağrı olmak üzere diğer menstrual yakınmalarında ve stres düzeylerinde belirgin derecede azalma ve yaşam kalitelerinde de önemli bir artış gözlendi” diyerek yaptığı çalışmayla ilgili bilgi verdi. 

TANITIMA VE EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK 

Araştırmanın çıkış noktasının bazı kaynaklarda incirin geleneksel ağrı kesici bir meyve olarak belirtilmesine rağmen bu konuda yapılmış herhangi bir çalışmanın bulunmaması olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi. Keziban Amanak, “Dünyadaki kuru incir üretimine ilişkin veriler incelendiğinde Türkiye’nin yaklaşık yüzde 50’lik payla ilk sırada yer aldığı ve üretilen bu incirin yüzde 80’inin ise araştırmanın yapıldığı Aydın ili ve çevresinde yetiştirildiği görülmektedir. Dolayısıyla araştırmanın ilimizin tanıtımı ve ekonomisi için de büyük önem taşıdığı düşünülmektedir.” dedi.İlginizi Çekebilir

 • img

  Nazilli devreyi moralli kapattı: 2-1

  Spor
  Haberi İncele
 • img

  ATB’den güvenli tedarik zinciri anlaşması

  Esnafça
  Haberi İncele
 • img

  Nazilli Kent Konseyi’nden kadına şiddete tepki

  Genel
  Haberi İncele
 • img

  Facebook'tan WhatsApp ile ilgili sözleşme açıklaması

  Teknoloji
  Haberi İncele
 • img

  Türkiye'de oyun konsolu fiyatları düşecek

  Teknoloji
  Haberi İncele
 • img

  Naz-Naz'da Şermet'ten oyunculara tebrik

  Spor
  Haberi İncele
 • img

  İŞKUR Aydın, vatandaşa destek olmaya devam ediyor

  Esnafça
  Haberi İncele
 • img

  ADÜ’den oto yıkama hizmeti

  Esnafça
  Haberi İncele
 • img

  Sertan Yıldız, “İş gücü ehliyetini Ankara’dan değil Aydın’dan al”

  Esnafça
  Haberi İncele
 • img

  GEKA’ya 192 proje başvurusu

  Genel
  Haberi İncele